20090902

Hold [Katt!]

Tiszta éjszakákon hónapról hónapra megfigyelhetjük a Hold változásait. Hol vékonyka kifliként, hol dagadt óriásként jelenik meg az égbolton, hol pedig eltűnik teljesen. Az ember ősidők óta babonás tisztelettel bámult fel a fénylő arcra, a teli Holdra, sőt, foglalkoztatta, hogyan is kerülhetett oda?



A mai tudósok bebizonyították egy számítógépes program segítségével, hogy kb. négy és fél milliárd évvel ezelőtt egy aszteroida összeütközött a Földdel, amely nemcsak eltérítette részben pályájáról a Földet, hanem egy jókora darabot ki is szakított belőle. Az aszteroida darabjai és a Földből kiszakadt darabok összetömörültek és létrehozták a Holdat. Így elmondhatjuk, hogy az a régi - régi aszteroida a Hold apja, Földünk, pedig az anyja.

A Hold, latin néven a Luna, görögül Szeléne, a Földhöz legközelebb lévő égitest, a Föld hűséges kísérő társa.
Közepes távolsága a Földtől 348.750 km.
A Hold átmérője 3476 km, tömege 7.35e22 kg.
Keringési ideje a Föld körül 27 nap, 7 óra, 43 perc, 11 másodperc. A Földdel együtt kering, mégpedig olyanképpen, hogy hol földi pályán belül, hol földi pályán kívül, úgy nevezett epitrochoiszt pályán. Mindig csak egyik oldalát mutatja csak a Föld felé.
Sokféle erő hat a Holdra. A Föld, a Nap és a többi bolygók vonzása az elliptikus keringésében perturbációkat, holdegyenlőtlenségeket, változásokat okoznak.
Az egyenlőtlenségek rövid időközökben ismétlődnek. Ezek közül a legfontosabb a csomóvonal. A csomóvonal évenként 19- fokkal forog hátrafelé és 18 év 219 nap alatt tesz meg egy teljes fordulatot. Egy másik mozgása az ellipszis tengelyének, az úgynevezett apszisvonal mozgása.
A Hold minden körforgásával 3 - fokot fordul el direkt irányba. Egy év alatt így 40 fokot fordul, egy teljes körforgást, pedig 8 év 311 nap alatt tesz meg.
Miközben a Föld körül egy teljes fordulatot tesz meg, az alatt egyszer megfordul a tengelye körül is, mely 88 és félfoknyi szöget zár be. Ez adja azt, hogy mindig csak egyik oldalát mutatja felénk, kevés ingadozástól eltekintve.(Kissé bonyolultnak hangzik).

Ezek csak száraz adatok a Holdról. Lehetne sorolni még számtalan adatot, de akit érdekel, az könnyen utána tud nézni.

Minket most az érdekel, hogy milyen hatása volt és van az emberi életre.
Hogyan hat a Földre? Ez leginkább a tengerek apály és dagály jelenségében mutatkozik meg. De ugyanúgy az emberek biológiai órájára is hat. Sőt, még álmainkra is.
Azt tudjuk, hogy a Nap tisztelete mellett a Hold is megkülönböztetett figyelmet kapott. Folytonos alakváltozásai, titokzatos foltjai egykoron babonás tiszteletet ébresztettek az emberekben.
Olyan naiv magyarázatok láttak napvilágot a Hold foltjaival kapcsolatban, hogy hold -lakó van rajta. Legtöbbször furulyás vagy hárfás fiút, máskor gyermekét tartó nőt, stb alakokat magyaráztak bele. Kezdetben, mint élőlényt tartották számon, ezért valóságosan hivatásának tudták be az éj megvilágítását és a hozzá igazított időmérést.
Sötét birodalma révén a halottak királyának is tekintették, máskor meg a hosszú élet és a jó egészség miatt folyamodtak imádsággal hozzá.
Ünnepségek is igazodtak körforgásaihoz, a vallások is előszeretettel használták fel.
Mindig hittek és mai napig is hisznek a Hold mágikus erejében. Napjaink tudósai is elismerik, hogy az éjszaka vándora nagyobb hatással van a Föld élő világára, mint azt régebben sejtették.
A természeti népek már korán felfedezték, hogy összefüggés van a menstruáció és a Hold állásai között. Így a menstruáció az evolúció folyamán a Hold fázisaihoz igazodott. És kapcsolatban áll a termékenységgel is, amit figyelembe vettek a naptár elkészítésekor. Az első holdnaptár megjelenése után az emberek már nem lesték annyit az égboltot, hanem táblázatokat készítettek, amelyekben pontosan leírták, hogy az égitest mikor milyen fázisban van.






A Hold fázisaihoz igazodott az úgynevezett "teliholdi alvajárás" is. Úgy tartják, hogy az ilyen ember a Hold foglya, és amikor Telihold van, akkor a legerősebb a mágikus hatása és az alvókat a tetőre szólítja. A fény az, ami kicsalogatja az embert az ágyából, főleg a 15 év alatti gyerekeket. De néha felnőtt is "megjárja" magát.
Ezt a gyengébb idegrendszernek tudják be, mert a központi idegrendszer a gyereknél még nem erősödött meg kellően. Ezért a mély alvás állapotában a mozgásblokkolás még nem fejlett és álomfázis hatására felkelnek, és fogalmuk sincs arról, mit csinálnak. Ilyenkor nem ajánlják azt, hogy az embert felköltsék, hanem finoman vissza kell terelni ágyába a sétálót. Majd tinédzser korban lecsökken, esetleg teljesen el is marad az éjjeli séta.

A Hold állása sokakat hangulatukban és érzelmeikben is befolyásol. Sőt, még szépségápolásnak is van Holdnaptára. Mivel a Hold folyamatosan vándorol a leírt pályáján, 27 nap, 7 óra, 43 perc, 12 másodperc alatt halad át a tizenkét állatövi jegyen. Nemcsak arra kell figyelnünk, hogy éppen fogyó Hold vagy növekvő Hold van, hanem azt is figyelembe kell venni, és tudni kell, hogy éppen melyik jegyben jár.
És tudni kell, hogy amint a Hold áthalad az állatövi jegyeken, aktivizálja azokat.

Így, amikor a Hold a Bak és a Bika jegyében van, akkor hatnak a krémek jobban. Az Oroszlán és a Szűz jegyében a festés, dauerolás és hajvágás jobban sikerül és a haj sokáig megtartja formáját és színét.
A Mérlegben délután 15 és 17 óra között sok csalánteát kell inni, ezzel lehet fokozni a szervezet méregtelenítését. A Bakban a talpmasszázs az eredményesebb.
De az Újhold előtti és utáni napokban is megtisztíthatjuk szervezetünket a méregtől. A zsírégető tabletták és teák is ekkor fejtik ki jobban hatásukat. És ilyenkor lehet eredményesen alkalmazni a testradírokat és masszázskeféket, reggel és este nagyobb hatása van a váltott zuhanynak.
A növekvő Hold fázisában a vitaminok és ásványi anyagok intenzívebben regenerálnak. Az elfogyasztott nagyobb mennyiségű folyadék is jobban hidratál, erősítő, regeneráló tornára is most a legalkalmasabb az idő, mert az izmok ilyenkor jobban épülnek.
A multivitaminos kézápoló krémek is jobban hatnak, ilyenkor minden kézmosás után érdemes bekenni kezünket. A hajvágás is ilyenkor ajánlott, mert a hajszálak végei erősebbek maradnak és a sapka alatt sem zsírosodik annyira.
A kozmetikusok szerint a földimogyoró olaj a hajszálon láthatatlan finom réteget képez, amely véd az időjárás viszontagságaival szemben.
A Teliholdkor annyira idegesek és feszesek lehetünk, mint egy robbanásra kész puskaporos hordó. Mindez pedig a bőrünkön is megmutatkozik, mégpedig piros foltok, viszkető érzés formájában. És ilyenkor bújnak elő az úgynevezett stresszpattanások is.
Ilyenkor ajánlott az ásványvízpermet, amely megnyugtatja és lehűti a bőrt. Ajánlatos az antistressz maszkok használata.
A sminkelésnél fontos, hogy olyan alapozót használjunk, amely nemcsak tökéletesen fed, hanem egész nap matt hatást ad. Mert ilyenkor a faggyúmirigyek hatalmas sebességgel termelnek és gyorsan olajos fényűvé változtatja a bőrt. Ez pedig ápolatlan hatást kelt.

A Fogyó Hold ideje alatt szabaduljunk meg a pattanásoktól, mert kevésbé lesz tele arcunk a nyomkodás utáni foltokkal. A ránctalanító és lifting krémek is ekkor fejtik ki legjobban hatásukat. Különösen jó hatása van a feszesítő koncentrátumoknak, és ne hagyjuk ki az ultrahangos kezelést sem, mert a ható anyagokat a rezgésekkel a bőr mélyebb rétegeibe lehet bejuttatni. Az idő kiváló alkalom a szőrtelenítésre, mert az eltávolított szőrszálak lassabban nőnek. A testápolók is jobban hatnak.
A pedikűrözés ideje ez, a lereszelt bőrkeményedés puhább marad, a körmök formázása is jobban megy.
Viszont ilyenkor mellőzzük a körömollót, mert ettől a köröm rosszul nő vissza és betöredezik.
A Holdfázisok idején, főleg Teliholdkor a pszichiátriai klinikákon megnő a forgalom, megnövelik az ápolók számát. A kórházak sürgősségi osztályán is nagyobb lesz a forgalom, a kutyák vadabbak, mindenkiben nő a feszültség, a stressz érzése.
Fogyó Holdnál sikeresebb lesz a műtét, jobban hat a fogyókúra. A növő Holdnál gyorsabb a gyógyulás. Újholdkor kezdhetünk újra egy szerelmi kapcsolatot, a Telihold viszont veszekedésre bátorít.

És ne feledjük, a Hold a mindenkori szerelmesek találkáinak néma szemtanúja. Fényénél sok csodálatos dolog, de ugyanannyi sötét dolog is terveződött.
Fénye nemcsak segítségére volt az embernek, hanem sokszor árulója is. És Holdtalan éjszakákon is, de Teli hold esetén is féltek az emberek és behúzódtak házaikba. Félve a vérfarkasoktól, gonosz lelkektől, boszorkányoktól, vámpíroktól.

Most már azt is tudjuk, hogy a Föld hűséges társa mégsem annyira hűséges. Mert bizony évente pár centimétert távolodik. Igaz, a 4 centiméter nem sok, de évmilliókban számolva az már hatalmas távolság.
Ennek következményét nem lehet előre kiszámítani.
Számítógépen próbálják a tudósok kimutatni, hogy ha gyengül a Hold vonzása a Földre, akkor az milyen hatással lehet a földi életre, magára a bolygóra, a Naprendszerre.

Ady Endre: A FOGYÓ HOLD

Merre jár most a fogyó Hold
S boldog töltjén hogyha nézte,
Megállott a szívverése
Valakinek egy pillanatra?

Merre jár most a fogyó Hold,
Merre járhat most az Élet,
Tengert bámul, hegynek téved,
Vagy csöndes erkélyre int el?

Merre jár most a fogyó Hold,
Meredt szemmel most is nézték
Az Ég e rokkant vitézét,
Kit olyan ó s jó ketten nézni?

Merre jár most a fogyó Hold?
Ifjú hitek, vén emlékek,
Bűnös üdvök, üdvös vétkek
Fogyó, rokkant, hű katonája?

Nincsenek megjegyzések: